Film Önerisi: Sisteki Goriller – Gorillas in the mist

1988 yılı yapımı olan film veteriner fakültesinden dersler alan Fossey’in gerçek yaşam öyküsüne dayanmaktadır.MV5BMTk2NzkwMjM1MV5BMl5BanBnXkFtZTYwMDQzNDM5._V1_

Ruanda’da da gri gorillerin davranışlarını gözlemlemeye giden kahramanımızın başından geçenleri izliyoruz filmde. Fossey’in o gri gorillar hakkında yaptığı etoloji çalışmaları apsamındaki gerçek kamera görüntülerine ve günlüklerine dayanılarak ekrana yansıtılmış olması, özellikle doğada hayvan davranışlarını inceleme konusunda çalışma yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, hayvanlarla çalışırken ne kadar sabır gerektiği, onlara sevgiyle yaklaştığımızda ve onların davranışlarını önemseyerek hareket ettiğimizde hayvanlarla nasıl güzel iletişim ve bağ kurulabileceğini gösteriyor.

Bunun yanı sıra özellikle hayvanları nasıl eşya olarak görüp onların varlıklarından nasıl yararlanıldığı, onların hem birey olarak hem de aile olarak yok sayıldığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Hayvan kaçakçılığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermesi, bir hayvan hakları savunucu olarak benim için çok değerli bir bakış açısı.

Bu filmi izledikten sonra hepinizin hayvan hakları ve davranış konusunda farklı bir açı görebileceğinizi düşünüyorum.

İyi seyirler dilerim.

Filmin IMDB sayfası

Veteriner Hekim Gökhan DURUKAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s