Kedi Psikolojisi ve Davranış Bozuklukları Tedavisi

Kedinin psikolojik sağlının bozulduğu ve refahının etkilendiği, çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına neden olan davranışların tümü davranış bozukluğu olarak ifade edilir.

Kedilerde davranış bozuklukları, medikal, aynı ortamı paylaştığı insanlar ya da kedilerin etkisi, uygunsuz çevre ortamı, yanlış öğrenme ve hassas dönemin yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çevre ortamının etkileri, kedilerin hala insan yaşam ortamına tam olarak adapte olmaması ve hala evcilleşmeye ve evrim sürecine devam etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Çoğu kedi insanlara ihtiyaç duymadan yaşamlarını idare edebilecek davranış repertuarına sahiptir. Bu da kedilerde, hali hazırda avlanma, beslenme, çiftleşme, gibi tek başına ya da sosyal ilişkilerde insanın önem derecesinin önemsizliğini vurgulamaktadır.

Kedilerde sıklıkla görülen davranış sorunları, tuvalet sorunları, saldırgan davranışlar, evden kaçma, korku, yırtıcı davranışlardır.

Kedilerde sıklıkla yapılan hatalardan biri kedimiz problem yaşarken eve başka kedilerinin ona psikolojik tedavi olarak sunulması gibi konunun uzmanı olmayan kulaktan dolma  ve ampirik önerilerle sorunlarına sorun katmaktır.

Kedilerde psikolojik ve davranış muayenesi, kedinin birlikte yaşadığı aile, diğer kediler ve ev-çevre ortamı dikkate alınarak yapılması ile bütüncül bir muyanede kedinin psikolojisini ve davranışlarını etkileyecek tüm faktörler incelenir ve tedavi programı hazırlanır.

İletişim için, whatsapptan ya da sms ile ad-soyad bilgisi ve ”davranış tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum” şeklinde mesaj gönderirseniz, size uygun olduğumuzda daha rahat geri dönüş yapabiliriz.

Whatsapp ya da sms için iletişim numaramız; 0543 934 1443

Gökhan DURUKAN, Veteriner Hekim, MSc