Kediler Arası Saldırganlık

Kediler arası saldırganık, ev ortamında yaşayan kediler için en sık görülen davranış bozuklukları arasındadır.

Birden fazla kedinin yaşadığı ev ortamlarında ya da ev dışındaki kedilerle teması olan ev ya da diğer kedilerde kediler arası saldırganlık görülebilmektedir.

Kediler doğal ortamlarında sosyal olmakla birlikte temel ihtiyaçları için çoğunlukla tek başlarına olmayı tercih eden bir türdür. Sosyal yaşam içinde bağlı-ilişkili olmayı seçtikleri canlılarla birlikte temel ihtiyaçları hariç vakit geçirmekten keyif alırken, temel ihtiyaçlarını giderirken yalnız olmayı tercih etmeye yatkındırlar.

Kediler arası saldırganlık, kedilerden biri ya da bir kaçının yetersiz ya da stresli hassas dönem geçirmiş olması, başka kedi etkileşimlerinden oluşan kaygı sorunları, temel ihtiyaçlarda oluşan rekabet, ev ortamının yetersizliği, ev düzenlenmesinin kedilere uygun olmaması, ev ortamına dahil edilen kedinin uygun şekilde ev ortamına katılmaması, kedilerin sosyal etkileşimlerinde oluşan çatışmalar, saldıran ya da korkan kedinin başka davranış ya da psikolojik sorunlar yaşıyor olması, saldıran kedide stres bozuklukları olması gibi çok farklı etkenlerde kediler arası saldırganlık oluşabilmektedir.

Kediler arası saldırganlığın çözümü için, psikolojik ve davranış anamnezi ve değerlendirilmesi ile doğrudan bireysel olarak sorun değerlendirilip kedinin bu sorunlara karşı stressiz, kaygısız ve korkusuz olması amaçlanarak davranış terapisi planı yapılması sonucu sorun tamamen çözülebilir.

Kediler arası saldırganlık probleminiz için Kedi Psikolojisi Ön Değerlendirme Testimizi doldurabilirsiniz.