Köpek Eğitiminde Yaş, Irk, Cinsiyet Farkı Var Mıdır?

En sık sorulan sorulardan biri olma3483182c5b65aa61b3a82f75e4498c76sı nedeniyle, yaş konusuyla başlamanın faydası olduğunu düşünüyorum. Köpekler eğitime şu aylıktan(genelde 6 ay) önce başlayamaz diye bir genel kanı oluşmuştur, bu tamamiyle yanlıştır. Köpeklerin eğitimi insanla sosyalleşme dönemi olan doğumdan sonraki 5. Hafta itibariyle başlanılması zorunludur. Bunun haricinde tüm ileri yaş dönemleri de dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde köpeğin eğitilmesi, yani komut öğrenebilmesi ve bazı davranışları yapabilmesi mümkündür. Burada önemli olan nokta köpeğin yaşına, anatomik-ortopedik ve fizyolojik koşullarına ve varsa kronik hastalıklarına uygun bir eğitim ve komut programı olması ve veteriner hekim kontrolünde eğitim programlarının düzenlenmesi önemlidir.

Irk – eğitim bağlantısı ise, tüm dünyada yine manipule edilen bir konudur, indir (1)özellikle belirli dönemlerde belirli ırk köpekler moda olur, bununla birlikte eğitilebilirliği konusunda hurafeler dolaşmaya başlar. Her ırkın kendine has özellikleri olmasıyla birlikte, komut öğrenme ve uygulayabilme kapasitesi köpeklerde bireysel olarak farklılık göstermekteyken, bir ırka mensup tüm köpeklerin çok iyi ya da çok kötü olarak ifade edilmesi yanlıştır. Tüm ırk köpekler uygun koşullar ve doğru yaklaşımla komut öğrenmesi ve öğrendiği davranışları yapabilmesi aslında köpekten ziyade
eğitimcinin becerisine, bilgi ve problem çözme yeteneğine bağlıdır.

 

 

 

Cinsiyet köpek seçiminde insanlar en çok düşündükleri konulardan biridir, yine eğitim ve komut öğrenme kapasitesi olarak cinsiyetin rolü düşüktür. Erkek köpekle dişi 12581768-lady-mops-puppy-whispering-something-or-kissing-its-gentleman-partner-while-seated-cute-mops-couple--Stock-Photoköpeğin aynı şartlarda eğitimleri arasında herhangi bir cinsiyetin daha kötü öğrendiği konusunda herhangi bir bulgu ve gözlem yoktur. Dişi köpeklerin cinsel faaliyetlerinin arttığı dönemlerde fizyolojik olarak aktif olmaları nedeniyle dikkatlerinin dağınık olması, eğitim süreci tarihinde bu dönem göz edilerek programlanması faydalı olacaktır. Aktif erkek köpeklerde ise yılın tüm dönemi cinsel faaliyetler aktif olacağı için erkeklerde bu dönemin sadece dişi köpeklerden uzak tutularak dişi köpek etkisine maruz kalması eğitim programının başlangıç döneminde dikkatin dağılmaması için faydalı olacaktır. Bu iki husus haricinde dişi ve erkek ayrımı eğitim programı ve öğrenme açısından farklılık göstermemektedir.

 

 

 

 

Veteriner Hekim

Gökhan DURUKAN