Korku Sorunları Çözümü

Kedilerde korku ve fobiyle ilişkili davranışlar görülebilmektedir.

Korku canlının gerçekçi bir korku yaratacak durumla karşı karşıya kaldığında verdiği hayatta kalma tepkisidir. Kediler korku tepkisi olarak, donma, kaçma ve saldırma davranışları görülebilir. Ev ortamına göre saklanma ve uzun süre çıkmama ya da korku durumunda etraftaki canlılara saldırma ve donma(tepki vermeden, katı bir şekilde sinme) görülür. Korku, farklı nedenlerle canlının hayat kalitesini ve genel sağlığını bozacak duruma gelebilir.

Kedilerde sıklıkla ani ve yüksek ses, fırtına-gök gürültüsü, büyük nesneler, büyük karton kutular, elektrik süpürgesi, eve yabancı biri gelmesi gibi durumlar korku-fobi yaratabilir.

Fobi ise, bir canlının korku durumunda aşırı davranışsal ve fizyolojik tepki verme halidir. Fobik uyaranlar ortamdayken canlının nefes alışverişi bozulur, kalp atım sayısı yükselir, kalp-damar basıncı artar, mide bulantısı, kusma, idrar-dışkı kaçırma, ajitasyon(çığlık, kendini nesnelere vurma), bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilir, bunlara ek olarak da bazı durumlar korku-fobi yönlendirilmiş olarak insana ya da yanındaki başka canlıya saldırıya neden olabilir.

Korku ve fobi, kaygı ve stres bozuklukları kedilerde, böbrek sorunlarına, kalp-damar sorunlarına, nörolojik sorunlara, yaralanmalara da yol  açabilmektedir.

Korkan/fobik kedinin doğru bir anamnezi, psikolojik değerlendirilmesi ile sorunları belirlenerek, uygun bir davranış terapisi yöntemiyle canlının psikolojik ve fiziksel sağlığı korunurken, hayat kalitesi düzeltilerek, normal tepkiler vermesi sağlanır.

Korku ve fobi sorunlarının için Kedi Psikolojisi Ön Değerlendirme Testimizi doldurabilirsiniz.