Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeğin yaşam şartları ve fizyolojik özellikleri(yaş, cinsiyet, cinsel aktivite) dikkate alınarak planlanması gereken bir süreçtir.

Köpekler, nörolojik olarak dışkılarını 4. ay düzenli olarak tutabilmeyi öğrenmeye başlarlar, idrarlarını ise 5. aya kadar tutmakta zorlanmaları, idrar kesesi(vesica urineria) ile omurilik arasındaki sinirsel iletim ve idrar kesesi kaslarının tam olarak gelişmesini tamamlamasından kaynaklanmaktadır.

Yukarıda bahsedilen nelerle her dönem için kendine özgü bir planlama yapılması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimimizde, köpeğin bu fizyolojik özelliklerini daha hızlı kazanmasını ve günlük ritmleri öğrenmesini amaçlayan özel bir program uygulanmaktadır. Çok hızlı bir sürede tuvalet sorunlarının ortadan kalktığı danışan aile tarafından gözlemlenebilmekte bu da eğitim programımızın başarısını ilk günden itibaren ortaya koymaktadır.

Eğitim programımızda kesinlikle cezalandırma, köpeğin burnunu dışkı-idrara sürtme, köpeği kilitleme, bağırma, fiziksel şiddet, susuz ya da gıdasız bırakma, burnunu fiske vurma, burnuna gazete ile vurma gibi çağdışı ve köpek davranışlarına ve psikolojisine ters düşen uygulama yer almamaktadır.

Tuvalet eğitimlerimizin köpeği yaşadığı ortamda aile ile birlikte olarak uygulanmaktadır.

İletişim için, whatsapptan ya da sms ile ad-soyad bilgisi ve ”davranış tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum” şeklinde mesaj gönderirseniz, size uygun olduğumuzda daha rahat geri dönüş yapabiliriz.

Whatsapp ya da sms için iletişim numaramız; 0543 934 1443

Gökhan DURUKAN, Veteriner Hekim, MSc