Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet tutma ve doğru zamanda doğru yere tuvaletini yapma eğitimi, köpeğin yaşam şartları ve fizyolojik özellikleri(yaş, cinsiyet, cinsel aktivite) dikkate alınarak planlanması gereken bir süreçtir.

Köpekler, nörolojik olarak dışkılarını 4. ay düzenli olarak tutabilmeyi öğrenmeye başlarlar, idrarlarını ise 5. aya kadar tutmakta zorlanmaları, idrar kesesi(vesica urineria) ile merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi arasındaki sinirsel iletim ve idrar kesesi kaslarının tam olarak gelişmesini tamamlamasından kaynaklanmaktadır.

Yukarıda bahsedilen nelerle her dönem için kendine özgü bir planlama yapılması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimimizde, köpeğin bu fizyolojik özelliklerini daha hızlı kazanmasını ve günlük ritmleri öğrenmesini amaçlayan özel bir program uygulanmaktadır. Çok hızlı bir sürede tuvalet sorunlarının ortadan kalktığı danışan aile tarafından gözlemlenebilmekte bu da eğitim programımızın başarısını ilk günden itibaren ortaya koymaktadır.

Eğitim programımızda kesinlikle cezalandırma, köpeğin burnunu dışkı-idrara sürtme, köpeği kilitleme, bağırma, fiziksel şiddet, susuz ya da gıdasız bırakma, burnunu fiske vurma, burnuna gazete ile vurma gibi çağdışı ve köpek davranışlarına ve psikolojisine ters düşen uygulama yer almamaktadır.

toilet

Tuvalet eğitiminin amacı, doğru zemine(ped, çim, taş, beton vs), doğru zamanlamada(komut ve zaman) ile yapma ve bu ikili olmadığı zaman da tuvaletini tutabilirliğin köpeğin idrar kesesi-böbreklerine zarar vermeyecek, sağlığını bozmayacak şekilde düzenlenmesinden geçmektedir.

Tuvalet eğitimlerimiz, köpeğin yaşadığı ortamda, ailenin aktif bir şekilde katılımı çözülmektedir.

İletişim için, whatsapptan ya da sms ile ad-soyad bilgisi ve ”davranış tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum” şeklinde mesaj gönderirseniz, size uygun olduğumuzda daha rahat geri dönüş yapabiliriz.

Whatsapp ya da sms için iletişim numaramız; 0543 934 1443

Not: Köpek tuvalet eğitimi ile ilgili yazdığımız diğer yazı için tıklayınız.

Gökhan DURUKAN, Veteriner Hekim, MSc