Yavru Köpek Uyum ve Gelişim Danışmanlığı

Köpeklerin gelişimsel dönemi, zihin gelişimi fizyolojik olarak ırksal ve bireysel değişkenlere bağlı olarak 16. haftalara kadar sürmektedir.

Bu süre hassas dönem olarak adlandırılmaktadır. Hassas dönem katı kuralları olmayan, köpeğin bireysel duruma ve zihin gelişimine göre özel olarak hazırlanan süreç ve programdır.

Bu süreçte bu şekilde iyi ve zihinsel gelişmeyi arttıracak çalışmalarla geçiren köpekler ileride davranış bozukluklarına yakalanma oranları diğer köpeklere göre çok daha azdır. Bu süreçte izole edilen köpeklerde insanlara ve diğer canlılara korku, hayattan zevk alamama, doğru etkileşimde bulunamama, depresyon ve panik ve stres bozuklukları gibi psikolojik sorunlara bağlı davranış  bozuklukları görülme olasılığı çok fazladır.

Programın amacı, köpeğin hayatı boyunca karşılacağı canlı ve cansız fizik ya da sessel çevreye ait ön bilgisi olması ile yeni benzer durumlarla karşılaştığında bu konuda öğrenilmiş davranışlarının olması, konsantrasyonun ve dikkatinin köpeklere özel egzersiz ve oyun terapileriyle arttırılması, köpeğin kendi kendini kontrol etmeye yönelik davranışsal dengenin oluşturulması ile ileride tam uyumlu ve duygusal dengenin korunabildiği, ileride davranış sorunlarının oluşmasının minimalize edilidiği bir köpek bireyi hazırlamaktır.

Yeni köpeklerin eve katılımı, tuvalet eğitimi, bakım, beslenme, gelişim ve diğer tüm danışmanlık desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim için, whatsapptan ya da sms ile ad-soyad bilgisi ve ”yavru köpek ile ilgili bilgi almak istiyorum” şeklinde mesaj gönderirseniz, size uygun olduğumuzda daha rahat geri dönüş yapabiliriz.

Whatsapp ya da sms için iletişim numaramız; 0543 934 1443

Gökhan DURUKAN, Veteriner Hekim, MSc