Kedilerde Davranış Bozuklukları

Kedilerdeki fazlalıkla görülen davranış bozukluklarından ilki uygun olhqdefaultmayan ürinasyon(idrar), ikincisi ise agresyon(saldırganlık) sorunlarıdır.

Bu ikisi başvurularda üst sıralarda görünmektedir, çünkü insanı en çok etkileyen ve ailenin de keyfini kaçıran sorunlardır. Bu sorunların temelinde çoğunlukla korku ve stres etkenleri yatmakta, bu sorunların kısa vadede çözümü öncelik olarak şikayet edilen sorunu çözmeye yönelik olmasıyla birlikte, sorunun tekrarlamaması için uzun vadede altta yatan sorunlara yönelik çalışılması çok önemlidir.

Burada bu sorunlarının çözüme ulaşacağı konusunda ekstra bilgi vermenin gerek olduğunu da düşünüyorum, çünkü çoğu insan bu sorunları kanıksayarak çözümsüz olduğunu düşünmekte ve hem bu sorunların altında başka sorunlar yaşayan kedilerin hem de aynı evi paylaşan insanlar için durum fazlaca strese yaratır hale gelmektedir.

Çözüm olarak kedilerini evden uzaklaştırmayı düşünenler olabilir ama çok daha kedi-insan ilişkileri bozmadan, kedinizi sokağa atmak zorunda kalmadan da bu sorunların çözülebileceğini belirtmekte fayda var.

Kedilerinizle mutlu günler dilerim.

Veteriner Hekim & Hayvan Davranış Danışmanı

Gökhan DURUKAN

Kedilerde Davranış Bozuklukları” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba. Bir kedim var ve 2 gündür çok saldırgan davranıyor özellikle bir yürüyüşümüzden bir hareketimizden çok fazla tedirgin olup garip sesler çıkartıp garip bir şekilde yürüyerek saldırıyor. Bulunduğumuz ilde veterinere götürdük sakinkeştirici yapıp uyuttu ama ne olduğunu anlayamadı. Daha önce böylesini görmediğini söylüyor. Kedimiz kendisini hiçbir şekilde sevdirmiyor aşırı tepkili. 2 haftafır falan da iştahsızlığı vardı yemek yemiyordu. Bir öneriniz veya yapabileceğimiz birşey var mı?

  Beğen

  • Merhaba, mutlaka yapılacak şeyler vardır ama ne yapılacağını söylemek için saldırganlığa neden olan duygu, olay, insan vs yani saldırganlığı temeli ve nedenini bulmamız gerekir.
   0543 934 1443 bana ulaşabilirsiniz.

   Beğen

 2. Kedim küçüklüğünden beri kakasını kum kabının hemen yanına yapıyor. Kum kabını sürekli temiz tutuyoruz(çişini kakasını yapar yapmaz alıyoruz) 15 günde bir kum kabını yıkayıp(sabunla) kumunu değiştiriyoruz. Evde istediği herşeyi yapıyor hiç tepki gösteriyoruz, ona vakit ayırıyoruz, sürekli ilgi gösteriyoruz ama şuan 1 yaşında bebekliğinden beri ara da tam kum kabının yanına kakasını yapıyor. (çişini kumuna yapıyor) kum değiştirdik, kum kabı kapalıydı açığa çevirdik,kum kabının yerini değiştirdik yapılabilecek herşeyi denedik ama çözüm yok. Belki büyünce düzelir dedik ama çözemiyoruz sürekli kaka yapacağı zaman tedirgin oluyoruz. Kakasını yaptığı zaman asla tepki göstermiyorum kakasını kum kabına koyup kapattırıyorum, o görmeden yaptığı yere sirkeli su ile temizliyorum. Mama değiştirdik. Kullandığımız bi mama onu cıvık kaka yapmasına sebep oldu ozaman sürekli düzenli kakasını yapıyordu(o mama onu çok bozdu kan falan geldi popusundan) şimdi başka mamaya geçtik kakası katılaştı yine aynı problemler çıktı kakasını yapmak istemiyor süreyi uzatıyor,kum kabına giriyor çıkıyor yeri eşeliyor. Anlayamıyoruz artık davranış bozukluğu mu sizce yoksa katı kaka mı yapmak istemiyor. Yardım edin lütfen 🙏

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s